1821-1839

W latach 20-tych stan sukni obniżył się do talii, spódnice były krojone stożkowo i stały się obszerne dołem. Fascynacja prostotą zaczęła powoli zanikać, zwłaszcza we Francji. Suknie i płaszcze zdobiono delikatnymi, watowanymi aplikacjami imitującymi np. liście, czy kwiaty. Były one na ogół wykonane z tego samego materiału co suknia. Watowane dekoracje u brzegu usztywniały spódnice sukni przez co wydawała się ona jeszcze krótsza niż była w rzeczywistości. W późniejszym okresie do subtelnych watowanych dekoracji dołączone zostały girlandy kwiatów, wstążeczki i wszystko co tylko można dodać do sukni , aby wyglądała ona groteskowo.

Rękawy, które na początku dekady były poszerzone jedynie w małą bufkę na ramieniu zaczęły się dalej powiększać, by w połowie lat 30-tych osiągnąć maksymalne rozmiary.Około1825 roku zaczęto akcentować talię paskiem, od tego momentu moda zaczęła powoli odchodzić od harmonijności i subtelności.

Rękawy i staniki sukien silnie akcentowały linię ramion. Szeroki, ale za to niezbyt głęboki dekolt poszerzał wizualnie ramiona. Spódnice stały się bardziej rozłożyste i kopulaste. W takim otoczeniu talia, dodatkowo podkreślona paskiem, wydawała bardzo wąską. W modzie pojawiły się na nowo bogato zdobione kapelusze z dużym rondem.

Od tego momentu moda zaczęła na powrót się upraszczać. Stroje zdobione były zdecydowanie mniejszą ilością aplikacji. Rękawy zwiększały swoją objętość do połowy lat 30, kiedy to osiągnęły maksymalne rozmiary. Często aby utrzymać właściwy kształt rękawów wypełniano je specjalnymi poduszeczkami wypchanymi morską trawą. Dekolt jeszcze bardziej się obniżył, odsłaniając prawie całe ramiona. Spódnice były bardzo pełne, układane fałdy, by je przymarszczyć w stanie. Szczególną popularnością cieszyły się przywrócone do łask trójkątne szale-kołnierze przykrywające duży dekolt. Szyto je z delikatnych koronkowych lub haftowanych tkanin w kolorach kontrastujących z suknią. Końce szala często wkładano za pasek.


Pod koniec dekady spódnice sięgają ziemi i zdecydowanie nabierają objętości. Staniki zaczynają być krojone wachlarzowato i kończą się szpiczasto. Ramiona opadają spadziście, dosyć wąskie rękawy akcentowane są falbankami.